Epub fájlok helyett PDF-ekkel is egész jól használható a Sony PRS-650, csak az oldalméretet, margót és betűméretet kell jól beállítani.
Alapadatok a Sony PRS-650 6 colos kijelzőjéhez:
Pár megjegyzés:
Akad néhány hátrány is:
Dokumentum címének beállítása:
A szerző megadása:
A reset gomb frissíti az épp szerkesztett dokumentum szerző mezőjét a User Data alatt megadott adatokkal, megnyomása után az új szerző rögtön megjelenik a General fülön a Created címke mellett. A dokumentumot pdf-ként exportálva ezután már a beállított értékek fognak szerepelni a metaadatok között. Ne felejtsük el elmenteni az eredeti dokumentumot sem a metaadatok módosítása után.
A PDF toolkittel – vagy röviden csak pdftk-val – egyszerűen módosíthatóak a pdf fájlok metaadatai. A telepítés Debian alatt csak egy apt-get install pdftk, de van Windowsos bináris is, bár azt nem próbáltam.
A metaadatok közül a Sony PRS-650 esetében a szerző és a cím a legérdekesebb. A dátum szerinti sorrendezésnél a felmásolás dátuma számít, nem a pdf fájlban lévő időpont.
Metaadatok lekérdezése:
$ pdftk original.pdf dump_data > pdf.data
Az így létrejött pdf.data fájl tartalma valami ilyesmi:
InfoKey: Creator InfoValue: Writer InfoKey: Title InfoValue: árvíztűrő tükörfúrógép - ÁRVÍZTŰRŐ TÜKÖRFÚRÓGÉP InfoKey: Producer InfoValue: OpenOffice.org 3.2 InfoKey: Author InfoValue: palacsint InfoKey: CreationDate InfoValue: D:20110727211139+02'00' PdfID0: d52f66ef5c592704640f4c44af42383 PdfID1: d52f66ef5c592704640f4c44af42383 NumberOfPages: 1
A címet az „InfoKey: Title” utáni sorban lévő InfoValue után kell megadni, a szerzőt pedig az „InfoKey: Author” utáni sorban. A cím jelen esetben az „árvíztűrő tükörfúrógép - ÁRVÍZTŰRŐ TÜKÖRFÚRÓGÉP” szöveg. Értelemszerűen az ékezetes karaktereket a fenti formában kell megadni.
Végül a pdf.data módosítása után a metaadatok visszatöltése egy új fájlba:
$ pdftk original.pdf update_info pdf.data output metafix.pdf
Frissítés (2013. április 12.): Valamivel újabb Debianban már az escape-elés sem szükséges, UTF-8 karaktereket minden gond nélkül lehet használni a pdf.data fájlban.
Amire szükség lesz:
A fontok tar.gz-ben érkeznek, ami például a 7-Zippel kicsomagolható. A kitömörített könyvtárból a következő fájlokra lesz szükség:
Ízlés szerint persze lehet más fontokat is használni. A Linux Libertine fonttal a Sony PRS-650 esetében nem volt szerencsém, az eszköz nem kezelte megfelelően, néha kimaradtak bekezdések a könyvekből. A font lecserélése megoldotta a problémát. A Liberation fonttal még nem volt problémám, a Sony jól kezeli őket.
A Sigil telepítése után nyissuk meg az epub fájlt a File menü Open menüpontjával. A megnyitott fájl Book Browser ablakában a Fonts mappára kattintva jobbklikk, Add Existsing Items. Keressük meg a fenti négy ttf fájl, és adjuk hozzá a listához.
Ezután szintén Book Browser ablak, jobbklikk a Styles könyvtáron, Add New Item. Ha jól csináltuk, akkor létrejön egy Style0001.css nevű fájl. Duplaklikk a fájlnévre, majd másoljuk be az előző bejegyzésben is szereplő CSS tartalmat:
@font-face { font-family: "LiberationSerif"; font-style: normal; font-weight: normal; src:url(../Fonts/LiberationSerif-Regular.ttf) } @font-face { font-family: "LiberationSerif"; font-style: italic; font-weight: normal; src:url(../Fonts/LiberationSerif-Italic.ttf) } @font-face { font-family: "LiberationSerif"; font-style: normal; font-weight: bold; src:url(../Fonts/LiberationSerif-Bold.ttf) } @font-face { font-family: "LiberationSerif"; font-style: italic; font-weight: bold; src:url(../Fonts/LiberationSerif-BoldItalic.ttf) } body { font-family: "LiberationSerif" }
A CSS-ben az src:url kezdetű sorokban lévő fájlnévnek egyeznie kell a fenti listában szereplő fájlnevekkel. Ez alapesetben így van, ha mégsem működne valami, akkor ezt mindenképp ellenőrizzük, illetve ha más fontot használnánk, akkor figyeljünk rá.
Ha ezzel megvagyunk, akkor a Book Browser ablakban nyissuk meg az xhtml fájlokat, majd váltsunk át Code View-ra (View menü / Code View menüpont, vagy F11). A fájlok elején, a <head> és </head> közé helyezzük el a következő tag-et:
<link href="../Styles/Style0001.css" rel="stylesheet" type="text/css" />
Például:
<?xml version="1.0"?> <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.1//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml11/DTD/xhtml11.dtd"> <html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml"> <head> <title>Liberation Serif Font Test</title> <link href="../Styles/Style0001.css" rel="stylesheet" type="text/css" /> </head> <body> <p>GYÜMÖLCSVÉDŐ ÁGYÚFŰNYÍRÓ</p> <p>Gyümölcsvédő ágyúfűnyíró</p> </body> </html>
A <head></head> között meglévő tartalom maradjon meg, azt ne töröljük.
Fontos, hogy beszúrt tag-ben a href után lévő fájlnévnek egyeznie kell a korábban létrehozott CSS nevével (Style0001.css), valamint a fenti link tag-nek minden xhtml fájlban szerepelnie kell.
Ha kész, akkor a Tools menü Validate Epub menüvel ellenőrizhető, hogy az eredmény megfelel-e az epub szabványnak. Jó tudni, hogy a validátor (jelenleg) sajnos nem ellenőrzi a CSS-ben lévő hivatkozásokat. Az ellenőrzést érdemes a módosítások megkezdése előtt is, hogy a forrásban lévő hibákkal ne itt találkozzunk először.
Végül innen letölthető egy mintaepub, ami tartalmazza a fentieket. Kérdés nyugodtan jöhet kommentben vagy e-mailben.
CSS a Liberation Serif betűkészlet epub fájlokba ágyazásához, amely font tartalmazza a magyar ékezetes karaktereket is:
@font-face{ font-family:"LiberationSerif"; font-style:normal; font-weight:normal; src:url(../Fonts/LiberationSerif-Regular.ttf) } @font-face{ font-family:"LiberationSerif"; font-style:italic; font-weight:normal; src:url(../Fonts/LiberationSerif-Italic.ttf) } @font-face{ font-family:"LiberationSerif"; font-style:normal; font-weight:bold; src:url(../Fonts/LiberationSerif-Bold.ttf) } @font-face { font-style: italic; font-family:"LiberationSerif"; font-weight: bold; src:url(../Fonts/LiberationSerif-BoldItalic.ttf) } body { font-family:"LiberationSerif" }
Végül a CSS-t behúzó HTML tag:
<link href="../Styles/Style0001.css" rel="stylesheet" type="text/css" />
Egy augusztusi blogbejegyzés szerint a Sonatype Maven by Example című könyve letölthető epub formátumban is, azonban a bejegyzésben lévő link már él. Ettől függetlenül a könyv github-os repositoryjából letölthető a forrás, amiből Maven segítségével könnyedén elkészíthető az epub fájl.
Sajnos az így előállított epub nem tökéletes, az epubcheck talál benne néhány hibát. Többségüket a Sigil képes automatikusan javítani (hiányzó, egyébként nem használt, többnyire pdf fájlokra mutató hivatkozások törlése a content.opf-ből), valamint a pár hiányzó képet kézzel is berakhatjuk az epub fájlba (még Sigillel történő megnyitás előtt!). A PRS-650-esen a borítóval voltak még bajaim. A képet kisebbre méretezve ez is megoldódott. Valamint még néhány, többnyire üres xml:lang attribútumot kellett törölnöm, hogy érvényes legyen az epub fájl.
Egyébként nem biztos, hogy Sigillel érdemes ezeket a hibákat javítani. Nálam a 0.3.4-es verzió elrontotta a tartalomjegyzéket. A javítás nem volt bonyolult, a projekt target könyvtárából kikerestem a toc.ncx-et, kézzel visszamásoltam, majd javítottam (mindet cserél funkció) a Sigil által elmozgatott fájlokra mutató hivatkozásokat.
Jó hír, hogy a Maven By Example könyvön kívül másik három Sonatype könyv is elérhető epub formátumban. Repositoryk sorban:
Letöltés és mvn install után az epubos alprojekt target mappájának mélyén megtalálható valahol az elkészített epub fájl. A letöltéshez és a fordításhoz megfelelő mennyiségű szabad hely nem árt. Némelyik projekt fordítás utáni mérete alulról súrolja a két gigabájtot.
A Sonatype-os repositoryk között egyéb olvasnivalókat is találhatunk. Ott van a Maven könyv régebbi változata, egy Maven szakácskönyv, valamint egy Hudson könyv első fejezete, de a fizetős Sonatype programokhoz tartozó dokumentáció is akad.
Kitömörített epub fájl helyes visszacsomagolása kézzel:
zip -rX ../my.epub mimetype META-INF/ OEBPS/
Így az epubcheck sem fog hibát jelezni. A -X kapcsoló nélkül a következőt kapnánk:
ERROR: test.epub: extra field length for first filename must be 0, but was 28
Ha pedig nem a mimetype fájl az első a listában:
ERROR: test.epub: length of first filename in archive must be 8, but was 9
Ezeken kívül jellemzően 45-55 százalék kedvezményt adnak naponta egy-egy ebookra.
Lentebb lista a Manning ünnepi előtti, ünnepi, és egyéb nagyobb kedvezményeiről. A megadott időszakokból találtam hírleveleket, illetve RSS bejegyzéseket a gépemen. A nem jelzett napokon általában egy-egy ebookra ötven százalék körüli kedvezményeket adnak. Néha előfordul egy-egy nyomtatott könyv féláron, valamint egyet fizet kettőt kap akció is.
2010. november - 2011. január:
2009. december - 2010. január:
Legutóbbi hozzászólások
8 év 12 hét
9 év 1 hét
9 év 5 hét
9 év 23 hét
10 év 25 hét
10 év 31 hét
10 év 31 hét
10 év 32 hét
10 év 42 hét
11 év 12 hét