A korábbi költségtérítéses anomáliák után eléggé meglepett, hogy több kieges ismerősöm is kapott olyan levelet a villanykartól, amelyben arra hívják fel a figyelmüket, hogy mivel hagyományos képzésben végeztek az csak hét félévnek számít (akármeddig is jártak az egyetemre), így még van öt államilag finanszírozott félévük egy MSc-t végezni. Rákérdeztek, főiskola ide, főiskola oda, tényleg komolyan gondolják.
6 + 6 félév után még 5. Szumma 17. Csak sietni kell vele, mert már talán egy hét sincs hátra a jelentkezési határidőig. Ja, és korábbi tárgyakat is elfogadhatnak, vagy ilyesmi.
Az ügy húzódik, egyelőre állítólag visszaraktak mindenkit államilag finanszírozott képzésre, valamint kérték az EHK állásfoglalását.
Érdekes levelet kapott nemrég az egyetemtől az a néhány 2005-ben kezdett kieges, aki még próbálja javítani a korábban említett statisztikát: átsorolták őket költségtérítéses státuszba. Fellebbezni csak két okból lehet: vagy elszámolták az aktív félévek számát, vagy rossz a beiratkozás évszáma a Neptunban. Legalábbis a kiküldött levél szerint. A dolog igazi élét az adja, hogy pont arra a szabályzatra hivatkoznak, amibe másfél éve explicit belevetettük a HK segítségével, hogy a kiegnél a 6+2 állami félév legyen érvényben, ne csak úgy implicit bújjon meg a sorok között ez a rész. Úgy látszik, az egyetem mégsem, khm, szeret annyira minket... illetve – akkor ugye erősen pesszimistának és bizalmatlannak tűnve az egyetemmel szemben – volt értelme ezzel nyüstölni a HK-t. Még akkor is, ha nem az eredeti négy, hanem hat félév után akarják átsorolni fizetősre a kiegeseket.
Az évkönyvben idén végzett és 2005-ben kezdett kieges informatikusokból 13-at találtam. A felvi.hu statisztikája szerint 28+3 fő kezdett 2005-ben kieget (állami finanszírozott+költségtérítéses).
13/31*100% = 42%
Még június 25-én kaptam a HK-tól egy levelet, mely szerint aznap fogadta el a Szenátus az új TJSZ-t, amiben a következő, kiegesekre vonatkozó rész is szerepel:
(4) Az Egyetemen 2007. augusztus 31. előtt hallgatói jogviszonyt létesítő, államilag finanszírozott képzésre felvett hallgatók esetében a finanszírozási státusz meghatározása esetén a 2. § (3) adc.) és 2. § (3) add.) pontok közül mindig a hallgató számára kedvezőbbet kell alkalmazni.
Ezzel azt hiszem rendeződött a dolog. Teljes szabályzatot neten még nem látok, minden egyetemi lap a Diákközpont megfelelő oldalára mutat, de ott még a februári szabályzat található.
Két hónapja írtam utoljára. Lenne miről éppen, csak időm nincs.
Jelenleg a 175/2006-os kormányrendeleten megy a para. Az alapján van nekünk ilyen Térítési és Juttatási szabályzatunk az egyetemen, amely átvette a szöveget. A lényeg a következő:
3. § (1) Az államilag támogatott képzésben részt vevő hallgatónak minősül az államilag finanszírozott képzésre felvett, és
...
Első ránézésre ránk a de pont vonatkozik, szépen benne van, hogy kiegészítő alapképzés, négy félév és kész. Érdeklődtem félév elején a VIK-HK-nál a helyzetről, megnyugtattak, hogy mi a dd alá tartozunk, vicces is lenne ha hat féléves államilag finanszírozott képzésre felvesznek, és a harmadik félév után azt mondják, hogy csak négyet finanszíroznak.
A kavar ott jött be, hogy a többiek nemrég bementek a KTH-ban megkérdezni ugyanezt. Ott nem tudták, átküldték őket a Támpont irodához, ahol meg a de pontot mondták ránk. Ezután bementem én is, érveltem a dd mellett, be is látták, de állítólag nekik is azt mondták, hogy de, kérjek az OM-től állásfoglalást. Velük meg annyira szeretek levelezni ám. Közben a többiek voltak a HK-nál, ők ugyanazt mondták, mint nekem félév elején. Végül írtam nekik, hogy bokszolják már le egymás között, nem akarok következő félév elején ezzel küzdeni.
A Támpont irodánál mondtak olyat, hogy a dd valószínűleg másoddiplomás képzésre vonatkozik, de azok már nem szoktak államilag finanszírozott képzések lenni. Erre akkor nem tudtam semmit reagálni sajnos.
A VIK wiki-n felmerült egy záróvizsgával (ZV) kapcsolatos téma: milyen tárgyakat érdemes választani ZV tárgynak? Fősulin ez fixen meg volt határozva, és jórészt attól függött, hogy milyen szakirányra ment az ember. Itt a három ZV tárgyat a hallgató választja ki. Kettőnek egy listából kell kikerülnie, a harmadik pedig szakirányos vagy szakmai választható tárgy.
A felsorolt 18 tárgyból nekünk csak 9 volt kötelező, szóval nem olyan rossz a helyzet, de hát lehetne jobb is. Kilencből kettő.
A diplomaterv megvédése előtt lezajlik a két listából választott tárgy záróvizsgája. Ha jól értem, ez az diplomatervezéses félév vizsgaidőszakának utolsó négy hetében szokott lenni, és utána jön valamikor később a védés.
A védéskor csak a diplomatémához kapcsolódó szakirányos vagy választható tárgyból kell felelni, a védés után szóban. Ez valamennyire könnyebbség, fősulin itt két tételsor volt, összesen öt tárgy anyagából.
A többiek utánajártak a szabadon választható tárgyainkat érintő követelményeknek. Kiegesként 15 kreditnyi szakmai, és 10 kreditnyi közismeretit kell összeszednünk a diplomához. Ez tipikusan három szakmai tárgyat, és öt közismeretit jelent.
Hozzáadva ezt a 25 kreditet a kötelező tárgyak kreditpontjaihoz pontosan kijön a 180 kredit a három évre. Emiatt ajánlott már második félévben a 28 kötelező kreditet kiegészíteni egy közismeretivel.
Sokáig foglalkoztatott bennünket, hogy vajon hogyan számítják ki a szakirányhoz a kiegesek rangsorátlagát. A nyolc érdemjegyből egy volt bizonytalan, mégpedig a felvételi átlag, 5-tel súlyozva.
Végül kiderült: az első öt félév jegyeinek súlyozott átlagával számoltak. Azt nem tudom, hogy elkérték-e a főiskolától, vagy kézzel számolták ki a beküldött fénymásolatok alapján, de egyezett a két szám.
Néhány kieges gólyatapasztalat:
Legutóbbi hozzászólások
8 év 47 hét
9 év 36 hét
9 év 40 hét
10 év 6 hét
11 év 8 hét
11 év 13 hét
11 év 13 hét
11 év 14 hét
11 év 24 hét
11 év 47 hét